OBEC Suchá Lhota

Obec Suchá Lhota
Přejít na obsah

Naše obec

SUCHÁ LHOTA 

Okres: Svitavy

Kraj: Pardubický 

Počet obyvatel: 89

Rozloha: 218 ha

Starostka: Lenka Drahošová

 

 

Suchá Lhota je malebná vesnice nacházející se v západním okraji okresu Svitavy v nadmořské výšce 426 m n. m. Vznik obce nelze určit zcela přesně, avšak první písemná zmínka o obci se váže k roku 1347, kdy se uvádí jako majetek biskupství litomyšlského.

V roce 1929 byl v jižní části obce postaven vodojem, jehož stávající podoba tvoří dominantu vesnice. V blízkosti vodojemu se nachází vodní nádrž a hasičská zbrojnice. Centrum obce tvoří  kaple sv. Anny s božími muky a pomníkem padlých hrdinů za 1. sv. války hasičská zbrojnice. Celé prostranství bylo v loňském roce vydlážděno a letos bude prostranství doplněno o novou výsadbu zeleně.

Nejen občané mohou využívat k různým společenským akcím kulturní areál, který se skládá z kulturní haly, bývalého pohostinství, tanečního parketu s přilehlým parkem a vinárny. Na obecním úřadě je pro občany k dispozici obecní knihovna, mandl, stolní tenis a místnost určená pro trávení volného času. 

Dlouholetou tradici má v naší obci sbor dobrovolných hasičů, který má v současné době 42 členů, což představuje téměř polovinu z celkového počtu obyvatel obce. Sbor se každoročně účastní okrskové soutěže, kde soutěží družstvo mužů i žen. Společně s obcí pořádá jarní a podzimní úklid obce, pálení čarodějnic.

V naší malé obci to žije během celého roku. Díky občanům, kteří se snaží přiložit ruku k dílu, tak máme krásně upravenou obec, kde se všichni snaží udržovat okolí nejen svých obydlí. Údržba a zvelebování obce se nám také daří za pomoci Programu obnovy venkova.

Obec má také bohatý kulturní život. Začátek roku patří tříkrálové sbírce, účastníme se Srazu Lhot a Lehot, pořádáme cyklovýlety nejen do okolí obce, účastníme se Her bez katastru, pořádáme volnočasové kurzy jako např. pletení z pedigu, výroba věnců nebo kurz anglického jazyka, novou tradicí je také turnaj ve hře pexeso, dále připravujeme tradiční vánoční výstavu a trhy. Poslední den v roce se tradičně scházíme u kaple sv. Anny, kde si občané osobně popřejí vše dobré do nového roku. Kulturní život je pestrý a je určený pro všechny věkové kategorie. Nejen díky těmto aktivitám naše obec získala v loňském roce bílou stuhu za činnost mládeže v soutěži Vesnice roku 2018.

 

Matěj Doležal

místostarosta obce Suchá Lhota

AKTUALITY
11. 9. 2019
  Ve dnech 8.-10. října 2019 naši obec navštíví kominík. Prosíme občany o nahlášení…
8. 8. 2019
Přijměte pozvání OBECNÍ KNIHOVNY SUCHÁ LHOTA                           …
ANKETA
Jste spokojeni se stavbou vodovodu v obci?
Ano
hlasů: 2
Ne
hlasů: 0
Nevím
hlasů: 0
Počet hlasujících: 2
Jsem robot
4 + 5 =
SPOLUPRACUJEME
  • https://www.facebook.com/suchalhota/
    Suchá Lhota na facebooku!
  • http://www.mas-lit.cz/
    MAS Litomyšlsko o.p.s.
  • http://www.litomyslsko.cz/
    Mikroregion Litomyšlsko
POČASÍ
Obec Suchá Lhota

Obec Suchá Lhota
Suchá Lhota 12
570 01 Litomyšl

tel.: 608 540 178
suchalhota@lit.cz

Úřední dny a hodiny:
ST 18.00 - 20.00 hod

IČ: 00277436

E-podatelna:
suchalhota.podatelna@lit.cz

Úřední deskaAktuálně z obceZákladní informacePronájem areálu Naše obec
© Obec Suchá Lhota | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu